Zadzwoń i zapytaj o wolny termin!

+48 733 50 51 52

Wynajem busów

+48 796 064 064

Jaskinia Bielańska (Bielska)

 

Zwiedzanie jaskini Bielskiej

O Jaskini Bielskiej można pisać i mówić godzinami, jednak my przedstawimy najważniejsze fakty na jej temat.

 

Po pierwsze jest to jedyna jaskinia w Tatrach Wysokich, do której można wejść i bezpiecznie ją zwiedzać. Położona jest na Słowacji w paśmie górskim Tatr Wysokich, na północnej stronie Kobylego Wierchu. Przez Słowaków uznawana jest za pomnik przyrody. Jednym z tego powodów jest szata naciekowa, czyli liczne formy wapienne, draperie, stalaktyty i stalagmity.

 

Jaskinia Bielańska jest stosunkowo łatwo dostępna. Wejście do niej położone jest na wysokości 972 m n.p.m. Pomimo tego, pierwsza eksploracja jaskini miała miejsce dopiero w 1881 roku i dokonało tego trzech mieszkańców miejscowości Biała Spiska. Po roku od tego wydarzenia, jaskinia częściowo została udostępniona do publicznego zwiedzania. Kolejny przełom w uczynieniu jej dużą atrakcją turystyczną miał miejsce w 1896 roku - to wtedy doprowadzono do niej elektryczność i oświetlono jej wnętrze. Pozwoliło to na dalszą eksplorację jaskini.

 

W efekcie odkrytych zostało 3800 m ścieżek poziomych i 168 m pionowych. Po trzecie, w roku 1979 Jaskinia Bielska została wpisana do rejestru chronionych zabytków przyrody.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest temperatura w jaskini?

Średnia temperatur w Jaskini Bielskiej to 5 do 6 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza to ok. 95%. Należy pamiętać o odpowiednio ciepłej i nieprzemakalnej odzieży.

Czy jaskinia Bielska jest oświetlona

Tak, jaskinia jest oświetlona, ale mimo tego zaleca się zabranie własnych latarek i czołówek, które poprawią komfort poruszania się po chodnikach.

Czy w jaskini można wykonywać zdjęcia?

W Jaskini można robić zdjęcia, po wcześniejszym uiszczeniu specjalnej opłaty przy wejściu. Nie wolno natomiast korzystać ze statywów i robić zdjęć w sposób, która będzie zaburzać płynność wycieczki.

Plan wyjazdu

  • Odbiór z Zakopanego i okolic.
  • Czas przeznaczony na zwiedzanie jaskini Bielskiej (Jaskinia Bielańska) to około 70 minut.
  • Przejazd nad jezioro i czas wolny około 2 godziny.
  • Powrót na miejsce zakwaterowania około godziny 17:00.
 
 

Zwiedzanie Jaskini Bielskiej (Bielańska)

Trasa zwiedzania jaskini liczy 1370 m długości, a samo przewyższenie to 125 m. Okrężna trasa zwiedzania obejmuje chodniki, podesty, a także 860 schodów. Czas konieczny na zwiedzenie całej jaskini trwa 70 minut. Jeśli chodzi o atrakcje, które spotkamy na trasie zwiedzania to liczne wodospady, jeziorka, formy naciekowe. Każda z komór w jaskini ma swoją własną nazwę, a jedna z ciekawszych to tzw.

 

Śpiewalnia lub Sala Koncertowa, czyli Hudobna Sien. Nazwa ta pochodzi od niesamowitych dźwięków, powstających w momencie kontaktu spadających kropelek wody z taflą jeziorka. Ciekawostką jest to, że z uwagi na doskonałe walory akustyczne, w tej komorze organizowane są... koncerty muzyki poważnej!

 

Zwiedzanie Jaskini Bielańskiej z dzieckiem?

Jeśli chodzi o możliwość zwiedzania Jaskini Bielańskiej z dziećmi, rekomendowany minimalny wiek dzieci to 3 do 4 lat.

 

Jak dotrzeć do jaskini?

Aby dotrzeć do jaskini, należy kierować się na leśną drogę, prowadzącą od miejscowości Kotlina Tatrzańska, położonej kilka km. na pn-wsch od Tatrzańskiej Łomnicy. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. i można do niego dotrzeć ścieżką z Tatrzańskiej Kotliny. Przewyższenie na tej drodze wyniesie 122 metry. Sama ścieżka liczy 1 km długości i jej pokonanie zajmuje ok. 20 minut. Aby urozmaicić spacer, wzdłuż drogi rozmieszczone są tablice edukacyjne oraz ławki do odpoczynku. Korzystając z usług naszego biura CTT Travel, zostaną Państwo dowiezieni bezpośrednio na parking przy ścieżce prowadzącej do jaskini, a w dalszą podróż do wejścia wyruszy z Wami nasz kierowca - pilot wycieczki.

 

Pamiętaj o odpowiedniej odzieży?

 

Rodzice powinni wówczas pamiętać o odpowiednim stroju dla pociech, jak i samych siebie. Nieprzemakalne kurtki, czapki, buty na dobrej podeszwie - to wszystko pozwoli na wygodne i bezpieczne zwiedzanie jaskini, w której panują niskie temperatury i duża wilgotność powietrza. Przydatnym, choć nie obowiązkowym akcesorium są latarki, które mogą poprawić komfort poruszania się.

 

 

Jezioro Szczyrbskie

Podczas wycieczki do Jaskini jej uczestnicy będą mieć 2 godziny wolnego czasu dla siebie. Jak najlepiej go spożytkować? Nasza rekomendacja to zwiedzanie Jeziora Szczyrbskiego. Pokonanie ścieżki prowadzącej wokół tego jeziora, nie zajmie więcej niż godzinę czasu. Samo jezioro jest podobne do Morskiego Oka, ale wyraźnie od niego mniejsze, liczy 19,5 ha. Panujący tutaj alepjski mikroklimat, jest bardzo korzystny dla zdrowia, a szczególnie dla osób, cierpiących na różnego rodzaju alergie i choroby dróg oddechowych. Mając nieco więcej sił, można skorzystać z wypożyczalni łodzi i kajaków, która działa nad Szczyrbskim Jeziorem.

 

Zwiedzanie go z wody to ciekawa alternatywa dla spaceru wokół jeziorka. Będąc na południowej stronie Jeziora Szczyrbskiego, warto zwrócić uwagę na drewniany mostek, będący często wybieraną scenerią do zdjęć ślubnych i nie tylko.

Godziny otwarcia Jakini Bielańskiej dla zwiedzających?

......................

 

Jaskinia Bielańska cennik

Napisać ceny.......................... dorośli, dzieci, sezon itd

 

Jaskinia Bielska to wydrążony w skale tunel

Aby wejść do środka jaskini, należy pokonać wydrążony w skale tunel. W pierwszych partiach Jaskini Bielskiej zbiegają się kominowe komory, które mogą nas doprowadzić do wejścia górnego, położonego 82 metry powyżej obecnego. Na trasie zwiedzania pokonywać będziemy mniejsze i większe komory. Każda z nich ma swoją nazwę i są to:Dom Wielkich Wodospadów, Złote Jeziorko, Piekło, Długi Korytarz, Zbójnicka, Sala Palmowa, Sala Koncertowa, Przepaść Głodowa, Gaj Kaktusowy. Jaskinia zamieszkała jest przez 7 różnych gatunków nietoperzy.

Największy odsetek populacji to nocek duży, natomiast pozostałe o mniejszym udziale to nocek wąsatek, nocek Brandta i nocek orzęsiony. Inne gatunki zwierząt, które można spotkać w jaskini to głównie bezkręgowce wodne, jak np. skorupiaki.

 

Komnaty Jaskini Bielańskiej

W Jaskini będziemy zwiedzać 6 głównych komnat, które pokrótce i w odpowiedniej kolejności opisujemy poniżej.

  • 1. Komnata Wejściowaprzejdziemy z niej do Zielonego Jeziorka, a w dalszej części będziemy mogli oglądać z niej Czarcią Gardziel (26 m głębokości)
  • 2. Komora Wysoka - jak sama nazwa wskazuje, jej wysokość to 28 m.
  • 3. Sala Palmowa - z Lustrzanym Jeziorkiem, w którym znajdziemy stalagmit o kształcie przypominającym palmę.
  • 4. Komora Zbójecka - nazwa pochodzi o małego stalagnatu, którego kształt przypomina siedzącego Janosika.
  • 5. Komora Wielka - jej główna atrakcja to zachwycający wapienny wodospad.
  • 6. Sala Koncertowa - jest to największa oddana do zwiedzania komora, która wyróżnia się doskonałą akustyką.
  • 7. Biała, Głęboka, Ruin - trzy ostatnie komory, którymi dotrzemy do wyjścia.

 

Historia powstania

 

Jaskinia powstała w skałach wapieniowych o ciemnoszarym kolorze. Korytarza i komory jaskini były drążone przez wodę, która przed wiekami płynęła o różnym natężeniu i pod różnym ciśnieniem. Im było ono większe, tym bardziej agresywnie skała była drążona. Szacuje się, że najważniejsze partie jaskini Bielskiej, powstały na długo przed czwartorzędowym zlodowaceniem Tatr (około 1,8 mln lat temu).

 

Dziś jaskinia jest bezcennym świadectwem minionych epok i ciągłym źródłem nowych odkryć i informacji o historii świata. To jeden z powodów, dla których jest cennym i chronionym zabytkiem w Słowacji.